Skip to main content
Centos Üzerindeki Tüm Log Dosyalarını Silme!

Centos Üzerindeki Tüm Log Dosyalarını Silme

Teskere’yi alıp eve gelmenin farklılığımı bilmem uzun zaman oldu birşeyler karalamayalı. İhtiyacım doğrultusunda dün yaptığım işlemi blogum üzerinden sizlerle paylaşma gereği duydum. Centos web sunucularımız uzun sürede bir takım işlem ve günlük log dosyalarını kaydeder.

Taktir edersiniz ki zaman geçtikce bu dosyalar korkunç boyutlar alabilir 🙂 Bkz : (485mb silmem gibi) Bu gibi dosya birikintisi sunucumuzdan alan  kısıtlaması yapacağı gibi hızımızı da bir nebze elbette etkileyecektir. SSH bağlantısı kurarak centos makinemizdeki logları temizleyelim!

Adım 1 : WHM & cPanel “error_log” dosyalarını silme

find /home/*/public_html -name 'error_log*' | xargs rm -rf

Putty SSH istemcisini açın ve ardından yukarıdaki komutu çalıştırın.
/home/ dizini altındaki bütün kullanıcı hesaplarındaki “error_log” dosyaları silinmiş olacak.

Adım 2 : WHM & cPanel Log dosyalarını silme

cd /usr/local/cpanel/logs/

Komutu ile cpanel altındaki logs klasörüne giriş yaptık. Burdaki tüm kayıtları silmek için,

find . -type f -print -exec rm {} \;

Komutunu uyguluyoruz ve ilgili dosyalar siliniyor.

Adım 3 : Apache Log & Dom dosyalarını silme

1. Klasör (apache/log) :

cd /usr/local/apache/logs

2. Klasör (apache/dom) :

cd /usr/local/apache/domlogs/

Yukardaki komutları girerken önce 1. klasöre girip aşağıdaki komutla log dosyalarını silin, ardından 2. klasör komutunu girip yine tekrar aşağıdaki silme komutla 2. klasördeki dosyalarıda silin.

find . -type f -print -exec rm {} \;

Bilgilendirme!

Girdiğiniz her klasörü silmeden önce içerdiği log boyutunu görmek için bu komut satırını kullanabilirsiniz.

ls -lh | more | head -1

Hepsi bukadar, cpanel’in error_log dosyalarını ve apache log, dom dosyalarını temizlemiş olduk.

sezgin

1993 doğma büyüme Rizeli! Yeşil ve doğa düşkünü olup sıkı bir hayvan sever. Bilgisayar ile haşır neşir, Web yazılım aşığı, kahve olmazsa olmazı. Karadeniz gibi kimi zaman durgun kimi zaman asabi! Detaylı hakkında sayfam.

10 thoughts to “Centos Üzerindeki Tüm Log Dosyalarını Silme”

  1. Log dosyalarını sildiğinde sistem otomatik yenisini oluşturacak yine log tutmaya devam edecektir. İçini boşaltmaktan kastın dosyayı korumak zannedersem.

 1. Merhabalar, error_logs dosyasını tamamen nasıl silebiliriz peki sunucuyu reboot edince tekrar oluşuyor ve 2 gün içinde %70 (400GB) gibi bir alan kapsıyor ya da önerebileceğiniz bir yöntem var mı ?

  teşekkürler

  1. Merhaba Hüseyin,
   Bu dediğin sorun ciddi bir sıkıntı. Tamamen error log kapatmak yerine scriptinin nerden hata verdiğini error log dosyasından bakarak ilgili sorunu çözmeni tavsiye ederim.

 2. Filesystem Size Used Avail Mounted
  /dev/root 96G 81G 11G /
  /dev/md2 122G 101G 15G /home

  Selam Sezgin. Yaklaşık 2 gb log vardı sildim. Sildikten sonraki değerlerim bunlar. Anlamsız derecede şişik sistem. Yani logta hepi topu 2 gb tuttu. Buraları şişirenin ne olduğunu nasıl tespit edebiliriz? Home klasörü mevcut sitelerin tutulduğu host alanı ki buda anormal şişik. Hostları toplasan bunun 1/4 ü kadardır. Backup lar ise günlük ve haftalık tutuluyor. Aylık tutturmuyorum.

  1. Yorumun için teşekkürler Serdar,
   Oluşan bu log dosyaları adındanda belli olacağı üzere hata günlüğü tutarlar. Yapman gereken öncelikle log dosyasını temizledikten 5 dk sonra bu log dosyalarının yeni halini bilgisayara indirmen ve ilgili satırları okumak olmalıdır. Nerde ne gibi sıkıntı yaşadığını kaçıncı satırda hata bastığını görebilirsin. Bunu öğrendikten sonra ilgili satırları ve hataları düzeltmek kalıyor sana.

   İyi çalışmalar.

   1. Selam,

    Şişikliğin nedeninin Varnish Cashe Server olduğunu anlamak tamamen şans işi oldu. 80 gb yer kaplamış inanılır gibi değil… Varnish Cashe Server ı restart edince Kullanılan alan 9,1 gb… Belki başkasının da başına gelir diye burada dursun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.