Skip to main content
Resim Stock Dolandırıcılığı

resimstock.com Dolandırıcılık Girişimi!

Uzun zamandır yoğun çalışmamdan dolayı bloga yazamamıştım, şimdi sizlere yerli dolandırıcılık girişimlerinin bir yenisini tanıtacağım 🙂

Olayı özetleyelim,

Ağustos ayında Web sitelerini yaptığım müşterilerimin bir tanesi beni arıyor. Web sitede kullandığımız resimlerin bir tanesinin telif hakkı varmış, eğer 150$ ödemezsek firma bizi mahkemeye verecekmiş! (yersen) Üstelik! Resmi kaldırmamızın da hiç bir anlamı yokmuş! 🙂

Telefonda olayı duyar duymaz güldüm abi dolandırıcıdır onlar dedim. Ve nitekim de öyle oldu, biraz araştırma sonucu birçok web sitede forumda bunların yaptıkları harami saltanatının sonuçları çıktı.

Nekadar kurumsallar anlatamam!

Okadar kurumsallar okadar kurumsallar ki anlatamam! 😀 Bize mail yolu ile ihtarname çekmişler! (Mail yolu ile bakın) ve bize mail attıkları adrese bakarmısınız resimstock1@gmail.com Kurumsal bir mail dâhi alamamışlar, gmail adresinden adamlar ihtarname çeker olmuş!

 

* Eminim ki bize attıkları maili görmek istiyorsunuzdur işte o mail

Merhaba,

Gerekli bilgiler ektedir.Kullanmış olduğunuz görselin faturasını rica etmekteyiz.

İlgili görsel aynı zamanda resimstock.com adlı sitede mevcuttur.

İyi çalışmalar.

aygılarımla / with bst rgds
Cansu IMREN
Hukuk Birimi
Enya LTD.STI.

Bostancı/IST

Tel.(+90) 216 740 00 10
Fax.(+90) 216 631 22 93

Bu adamlar okadar kurumsal ki adres dahi veremiyorlar! Alaylı bir ses tonu ile aradım, kendilerinden adres istediğimde “Biz malesef adres veremiyoruz, bazı sorunlar oldu” cevabı aldım karşımdaki BAĞYAN’dan 🙂 İyide BAĞYAN nasıl olur bir hukuk firmasısınız adres veremiyorsunuz dedim. “Zamanında bazı sorunlar oldu neticede burda çalışan bayanlarız” cevabı almamla kahkahayı bastım. Eee tabi bi dolandırıcılık girişimi var yasadaki açıklardan yararlanarak. Adres vermek olmaz dimi? Dıt dıt dıt! Telefon kapandı 🙂

Cevap!

Her nekadar baştan beri içime bir tiskinti gelse de bunların dolandırıcı olduğunu ve para kaptırmak istemediğim ap açık ortada. Henüz çiçeği burnunda yeni mezun avukat kuzenimi arayarak olayı anlattım ve gülerek karşılayarak bu maili çekti kendilerine….

İhtarnameye Cevap

Bu maile de cevap olarak sadece “Dosyanız olumsuz kaptılıyor, savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır” şeklinde komik bir mail daha aldık… Aylar geçti üstünden aklıma gelince hala gülüyorum 🙂

Sonuç!

Ya siz kimsiniz? depositphotos’un resimlerinin sizde telif hakkı nasıl olabilir? İhtarname gelir, ilgili telif haklı içeriği kaldırırım. Kaldırmazsam yasal süreç başlar, ihtarname gelmeksizin bu neyin kafası? Mail yolu ile ihtarname nerede görülmüş? Birde yukarda adı geçen avukat var, Cansu IMREN adı mı kullanılmış, yoksa kendisi de bire bir bu işin içinde mi bilmiyorum. Ama açık açık para talep ediliyor! web sitenizden ilgili resmi kaldırsanız bile 150$ tazminat ödeyeceksiniz deniyor. Ayrıca belirtmek isterim ki yurtdışı forumlarında da bu sivri zekalılar ile dalga geçilmekte.

Bu konuyu buraya yazmamın tek sebebi google üzerinden başkalarının canını yakmaya çalıştıklarında bu yazıya ulaşmaları… Taktir allahın! Eden bulur 😉

sezgin

1993 doğma büyüme Rizeli! Yeşil ve doğa düşkünü olup sıkı bir hayvan sever. Bilgisayar ile haşır neşir, Web yazılım aşığı, kahve olmazsa olmazı. Karadeniz gibi kimi zaman durgun kimi zaman asabi! Detaylı hakkında sayfam.

56 thoughts to “resimstock.com Dolandırıcılık Girişimi!”

 1. Selamlar Sezgin bey,
  aynı konu aynı durum arayan şahıs! ve enya şirketi tarafından başıma geldi fakat bende bir hayli dibine inerek araştırdım konuyu.. biraz uzun gelebilir fakat bu konuda beklemediğim bir noktaya rastladım. konuyu burada anlattım okursanız sevinirim.. Empatizan isimli kullanıcı benim… http://goo.gl/G1nhmu

  1. Hiç bir hak talep etmeye yetkileri yok. Öyle düzmece mail yolu ile ihtarname adı altında kolpa yazılarla olacak iş değil…

   Google da resimstock.com yazıp araman yeterli bu durum için 🙂

 2. aradım aradım zaten şu 3 saattir deli gibi araştırma yaptım… sonuç bunlar tabiki dolandırıcı ve bahsettiğim peopleimage sitesinde bunların telefonlarına rastladığım için peopleimage sitesinin ceo’suna mail attım bak dedim bu numara ile yetkililik verdiğin kişi her kim ise! milleti arayıp dolandırıyor seninde adını kirletiyor diye.. elbet onlarda tedbir alırlar..

 3. Adresleri Bostancıdaymış göyya, yurtdışı sitesinin canlı destek hattına yazdı biraz önce arkadaşımız, ali nihat tarlan cad. diye geçiyormuş bize direk verdi oradaki müşteri temsilcisi adresi. Bize de aynı numarayı çekmeye kalktılar resmi yazı talep ettik bakalım cevap gelecek mi? Acaba onların ismini kullanan biri mi diye düşünmeye başladım.

  1. Ihtarname dediğin resmi kanalla olur teslim suresinden sonra süreç başlar. 🙂 Mail yolu ile ihtarname, resmi kaldirman birsey degistirmez 150$ ödeyeceksin. Böyle bir dunya yok yani. 😀

  1. Biz hiç birşey yapmadık. Arayın ofis adresi isteyin 🙂 traji komik muhabbet ordan sonra başlıyacak zaten 😀 Hicbir telif hakki olmayan resmi satarlar? Onlardan satin almak isteyin herhangi bir resmin 2k çözünürlük halini… Emin olun ellerinde yok 😀

 4. Merhaba,

  Beni de bugün web sitemde kullandığım internetten bulup indirdiğim bir resim için aradılar. Resmin kendilerine ait olduğunu beyan eden evrak istediğimde enya@peopleimages.com adresinden mail attılar. Gelen yazının sonunda resmi kaldırsam dahi ceza alacağımı, 250$ karşılığında uzlaşabileceğimizi yazmışlar. Foto ile ilgili lisanslara http://www.peopleimages.com sitemizden ulaşabilirsiniz demişler.

 5. Selamlar. Bizede bu tür bir e-posta geldi. Talep 250 Dolar. Konu ile ilgili 24 Ekim’den sonra bir gelişme oldu mu bilmek istiyorum. Bu siteyle ilgili çok şikayet var…

 6. Ben bu konuda biraz araştırma yaptım. Bakanlık telif hakkı konusunda internet yayınlarında önce ihtar uygulanır, 3 iş günü içerisinde ihtara rağmen kaldırılmazsa fotoğraf bu durumda Cumhuriyet savcılığı yolu ile fotoğrafın kaldırılması sağlanır. Gene kaldırılmazsa erişim yasağı konur dediler.
  Sakın paranızı kaptırmayın diyede uyardılar.
  Ayrıca firmanın gönderdiği Türk Ticaret Kanunu maddesi emanet edilen defter belge vs ile ilgili ceza maddesi.
  TCK’ya göre suç dedikleri madde ise bilişim suçlarında bir servera girme maddesi.
  Yazılı metinlerde kullanılan resimlerde (Kitap, Gazete, Dergi vs) telif hakkı doğabiliyor ama internette doğmuyor.

  1. Ayrıca gmail hesabınızdan, ihtarname çekerek para talep edin diye bir ibare de hiç bir kanunda mevcut değil 🙂

   Yasa açığını kullanarak haramilik yapmaya çalışıyorlar. İtibar göstermeyin 😉

 7. Sezgin Hocam bilgiler için teşekkürler benim en çok kafamı karıştıran peopleimages .com sitesinde numaraları olmaları ve mail adreslerinin enya @ şeklinde olmasıdır. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  1. Mert bey bu konu ile ilgili yeterince yoruma cevap yazdım. 3$’a satın alddığım resmin faturasını kimse bana soramaz. Hangi sıfatla? Kimsin sen ben nerden biliyim?

   Gmail adresinden ihtarname çekmek de ne imiş?

   Web sitesindeki numarayi arayıp adres istiyorum. “Ayy biz adres veremiyoruz bi takım olaylar oldu. Nihayetinde bayanlar çalışıyor burda!” Böyle bir düzene para kaptırmam ben. Umrumda değil. Hiç de birşey yapamadılar 3 aydır!

   Geri kalmış küçük illerin sonuna “escort” kelimesi ile web site kurup telefonsan atm dolandiriciligi yapip, “atm den para yatır biz adres veririz canım diyen” kaşarlardan farkları yok benim gözümde. .net

   Ayrica sizi bu eksisozluk topicinu okumaya davet ediyorum.(torrent olayini iyi okuyun) http://goo.gl/l7YDMo

 8. Merhaba ; Banada aynı şekilde mail geldi fakat bu sefer gelen mail gmail değil , şeklindeydi acaba aynı durum söz konusu mu hala ? Adres vs yine yok mail imzasında.

 9. Sitemde yer alan 80×80 piksel civarı bir görsel için bir İki gün önce “Bilgilendirme” başlıklı benzer bir e-posta da ben aldım.

  Özetle; 250 Dolar karşılığında uzlaşmak istediklerini, aksi durumda dava açacaklarını, görseli kaldırmanın veya standart lisansını (10 Dolar) satın almanın hiçbir işe yaramayacağını ifade etmişler.

  Telif hakları hususunda çok hassasım. İlgili görselin birçok sitede kullanılıyor olması ve arama motorlarının görsellerinde çok sayıda versiyonlarının bulunması nedeniyle ücretsiz olduğunu düşünüp kullanmıştım.

  Görseli her ihtimale karşın kaldırıp, dolandırıcılık şüphesi uyandırdığı için cevap vermedim.

  Şirket (ENYA TELEKOM LTD. ŞTİ.) hakkında internetten araştırma yaptığımda, haklarında yazılan dolandırıcılık iddiaları dışında bilgi bulamadım.

  Bildiğim kadarıyla bir hak ihlali varsa uyarı yapılır ve ilgili materyalin kaldırılması istenir. Talep yerine gelmediğinde yasal süreç işletilir; ancak burada ya para ya dava deniyor.

  Konu hakkında internette yapılan yorumlarda çoğunluk “birşey olmaz, hakları yok” derken, bir kısım ise dava açıldığını söylemiş.

  Ağır derecede fiziksel engelliyim; seyahat etmem hayati risk oluşturuyor. Dava durumunda ne yaparım bilmiyorum. Ayrıca masraflar bütçemi fazlasıyla aşar.

  Sizce ne yapmalıyım? Uygun bir cevap vermeli ve en azından görselin standart lisansını almalı mıyım?

  Ellerinde acemice alınmış bir ekran görüntüsü var. Sadece bu kanıt niteliği taşır mı?

  1. Gonderdikleri mail gmaildir muhtemelen. Size gozuken mail adresidir o 🙂 diger hususa gelince.

   Ben resmi kaldirmadim. 3 ay gecti hic de birsey olmadi. Eger icin rahat edecekse resmi kaldirmaktan baska birsey yapma.

   Herseyi ne guzel yazmissin zaten, ihtar resmi ihtarla olur. Ihtardan sonra belirlenen gun kadar sure verilir ilgili hatayi duzeltmeniz icin. Ister resmi kaldir ister kaldirma diye bir muhabbet yok. Ayrica yorumlarda beni mahkemeye verdi diyenler eminim ki hep kendi elemanalari.

   Itibar etmeyin lutfen(!)

   Son olarak dosyanizi olumsuz kapatiyorum diye bi mail atacaklar. (Tuhh adam vermiyo parayi dur son bişi daha deniyim) Safhası bu 😀

   1. Cevabınız için teşekkür ederim.

    Görseli her ihtimale karşın kaldırmıştım. Ayrıca siteme birçok farklı alan adı yönlendirmiştim. Muhatap kısmına ana alan adını değil de yönlendirdiğim bir alan adını yazmışlar. İlgili alan adını devredışı bıraktıp.

    Mesleğim icabı bu tür durumlarla sık karşılaşıyorum; ancak resmi e-postadan geliyor görünümü verilmesi, telefon numarasının resmi sitede yer alması ve görselin illegal kullanım lisansının ilgili sitede de 250 dolar olması acaba dedirtti.

    Yorumlarda beni mahkemeye verdi diyenlerin kendi elemanları olduğunu ya da eğlence peşinde koşan aylaklar olduğunu düşünüyorum ben de.

    Mafyatik tiplerin eline düşülüp, “kes! biz anlamayız. ya paran ya canın” denilmesi gibi birşey bu. 🙂

 10. Bu arada; enya@peopleimages.com adresine e-posta gönderdiğimde Undelivered Mail Returned to Sender‏ uyarısıyla geri dönmekte. Yani muhtemelen böyle bir hesap yok. İstenilen sahte e-posta adresiyle ileti göndermek mümkün.

 11. Yasayı sizinle paylaşmak isterim
  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Ek Madde 4 – (Ek: 21/2/2001 – 4630/37 md.)
  (Değişik üçüncü fıkra: 3/3/2004-5101/25 md.

  “Dijital iletim de dâhil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla servis ve bilgi içerik sağlayıcılar tarafından eser sahipleri ile bağlantılı hak sahiplerinin bu Kanunda tanınmış haklarının ihlâli halinde, hak sahiplerinin başvuruları üzerine ihlâle konu eserler içerikten çıkarılır. Bunun için hakları haleldar olan gerçek veya tüzel kişi öncelikle bilgi içerik sağlayıcısına başvurarak üç gün içinde ihlâlin durdurulmasını ister. İhlâlin devamı halinde bu defa, Cumhuriyet savcısına yapılan başvuru üzerine, üç gün içinde servis sağlayıcıdan ihlâle devam eden bilgi içerik sağlayıcısına verilen hizmetin durdurulması istenir. İhlâlin durdurulması halinde bilgi içerik sağlayıcısına yeniden servis sağlanır. Servis sağlayıcılar, bilgi içerik sağlayıcılarının isimlerini gösterir listeyi her ayın ilk iş günü Bakanlığa bildirir. Servis sağlayıcılar ile bilgi içerik sağlayıcıları, Bakanlıkça istendiği takdirde her türlü bilgi ve belgeyi vermekle yükümlüdür. Bu maddede belirtilen hususların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.”

  Kanmayın böylelere uyanık olun

 12. Sakın 1 kuruş bile kaptırmayın! Sakın! Az önce web sitemizde bulunan bir görselle alakalı bir yazışma gerçekleştirdim kendileriyle. avukat terminolojisinden bile çok uzaklar. İlk bana TCK maadesi gönderiyorlar ama eksik. Ben onlara bana gönderdikleri TCK maddesi ile alakalı ek maddeyi gönderiyorum, bakıyorlar karşılarında kaya var “Muyap” a bağlıyorlar mevzuyu. Bakın yanlış okumadınız ben kanun diyorum onlar “Muyap” diyorlar 🙂 Varın gerisini siz düşünün.

   1. Arkadaşlar,

    Aynı konudan ben de muzdaribim. 2 günden beri uykularım kaçıyor.
    Telefonumu falan satıp birilerinden borç alıp 250 USD’yi ödemeyi düşünüyorum.
    Ve iletişimde kullandığım basit bir bayan resmi için bu kadar para ödemek çok zoruma gidiyor.

    Bu arada hem resmi kaldırdım hem de 10€ vererek satın aldım.
    Late lisans konusunu da araştırdım ama kayda değer bişey bulamadım.

    Lütfen sonunda birşey çıkmayacağına emin olan birileri bir şeyler yazabilir mi?
    Allah rızası için…

    1. Ya birinize kufredecem yeter ama ha. Adamlar kuzey kibrisin yasalarindan bi iki madde kopyalayip milletten para talep ediyorlar. Yetmiyo müyaba bağlıyolar.

     Be müslüman az yorumları oku da! Üstte bak millet ne yazmış otur bi oku… Yeter az okuyun az! Yaziktir ya insan bile bile kendini dolandirir mi?

     Paran çoksa mehmetçik vakfına. Sayısız yetim çocuğu okuyacak büyüyecek…

     1. Sezgin bey mrb varsayalım bunlar hak sahileri ben siteme koyduğum resimdeki bayanın saçının yerine peruk takmıştık ve gözlerini değişmiştim bildiğin montaj yaptım bana yolladıkları resimde sadece kızın gömleğive dudakları aynı 🙂 montaj resme dava açabilirlermi ?

     2. 1.si bunlar dolandırıcı. Resim üzerinden hiç bir hak sahibi değiller. Kıbrıs anayasasından madde kopyalayıp insanaları korkutarak kandırıyorlar.

      2.si devamını okumadım. Havaya atacak paranız varsa dolandırıcılara kaptırmak yerine mehmetçik vakfına bağışlayın lütfen 😉

 13. Biz de geçen sene şirketimize ait web sitesini yaptırmıştık ve içinde olduğunu bile fark etmediğimiz bir resim için enya@peopleimages.com‘dan aynı maili aldık. Bunun üzerine resmi hemen kaldırdık siteden. Daha sonra attıkları mailde kendileri kaçak takibi yaptıklarını ve resmi kaldırmamızın bir işe yaramayacağını söylediler. Bir de avukatlarına verdikleri vekaletname ve yurtdışındaki site ile yaptıkları uyduruk imzalı bir belge paylaştılar.

  Biz de kendilerine mail ile ulaşamadığımızdan taleplerini yasal yoldan yaparlarsa ancak cevap vereceğimizi ilettik. O zaman dosyanın olumsuz kapanıyor, yurtdışı bağlantımıza bilgi vereceğiz diye uzattılar da uzattılar. Görüştüğümüz bir avukat dava açmaları halinde bile bir sonuca ulaşamayacaklarını söyledi.

  Bu başlığı açtığınız için kendi adıma teşekkür ederim. Dolandırıcı olduklarına inansam da yine de rahat edemeyip epeyce canımı sıkmıştım.

  Sağolun,

  1. Yorumunuzu ve tecrübenizi eksik etmeyip paylaştığınız için teşekkürler 🙂 Böylesi pislik adi insanlara para kaptırmayın. Tamamen dolandırıcılık girişimi, başka birşey değil.

 14. Değerli arkadaşlar, templatemonster.com dan aldığım bir templatedeki resim ile ilgili bu firma bizede benzer email attı. Template monsterın türkiye yetkilisinin bana attığı emaili aynen size kopyalıyorum ;
  ———————————————————————————————

  Merhaba Mustafa bey,

  Bizim şablonlarımızın üzerinde bulunan tüm görseller telif hakkı ile birlikte sunulmaktadır. Bir şablon satın aldığınızda size verilen linsans numarası ile koruma altında olduğunuzu belirtmek isterim.

  Bu durumda sizden haksız kazanç elde etmek isteyen kişilerle karşı karşıyasınız. Bu nedenden dolayı hiç bir şekilde sizi arayanlara herhangi bir ücret vermek zorunda değilsiniz…

  Size bu konuda yardımcı olarak durumu hukuk servisimize aktaracağım. Hukuk servisimiz en kısa sürede gerekeni yapacaktır. Ancak, bu işlemleri başlatabilmem adına temayı satın almış olduğunuz ürün numarasını bana yollamanız gerekli. Geri kalan işlemleri sizin yerinize biz tamamlayacağız.

  Şablonunuzdaki resimleri silmeyin ve onları kullanmaya lütfen devam edin, çünkü siz zaten bunun ücretini şablonu aldığınızda ödediniz.

  Not size mail ile ulaşan kişinin ismi ve iletişim bilgilerinide iletebilirseniz işimiz çok daha kolay olacaktır…

  Umarım size bu konuda yardımcı olabilmişimdir.

 15. Aynı şey bugün benim de başıma geldi.İnanılır gibi değil.Bu kişileri polise şikayet etsem acaba ilgilenirler mi diye düşünüyorum.Tahammül edemiyorum haksızlığa.Ayrıca buraya bu bilgilendirmeyi yaptığınız için çok teşekkür ederim.Sayenide içimrahatladı ve aydınlandım.

  1. Geçmiş olsun öncelikle gülşah 🙂
   Malesef bazı insanlar bu gibi yanlışları yapabiliyorlar. Yaziyi gorup bu tezgaha dusmemene sevindim. Yaziyi paylasabilirsin. Paylasirken yazima Link verirsen sevinirim 🙂

   Cepten yazılmıştır.

 16. Bloğumda da yazını paylaşıyorum izninle konuyu sen çok güzel özetlemişsin.Diğer blogçu arkadaşlarımın da haberi olsun.Bu ara iş başındalar galiba farklı bir mail adresiyle.

 17. 27 Ocak 2016 tarihinde bana da People Images Türkiye adresinden mail geldi.

  Yazışmalarımız aynen aşağıdaki gibidir;

  Bana gelen ilk mail

  Sayın Yetkili;

  Web sitenizde tarafımıza ait olan lisanslı bir görsel kullandığınız tespit edilmiştir.
  Gerekli bilgiler ektedir. Kullanmış olduğunuz görselin kaçak kullanılmadığına dair faturasını rica etmekteyiz.
  Fatura bulunmuyor ise sonradan lisanslama (Late) bedeli üzerinden uzlaşma teklif edilmiştir.
  Aksi taktir de yasal işlem başlatılacaktır.
  Görselimizin satış linki, lisans bilgileri, model bilgileri ve fotoğrafçı bilgilerine ait detaylar linktedir.
  Konu ile ilgili 3 iş günü yasal süreniz vardır. Konunun ciddiyeti ile ilgili avukatınıza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

  http://peopleimages.com/image/ID-8139-massaging-away-the-worries
  http://peopleimages.com/profile/view/98

  İyi Çalışmalar.


  People Images Türkiye

  Saygılarımla

  BÜŞRA ÇAKMAK

  Çalışma Saatleri

  Pzt.- Cuma 09:00 – 18:00
  Bostancı/İST

  Tel.(+90) 216 740 00 10 Dahili 101
  Fax.(+90) 216 372 01 11
  Mail. enya@peopleimages.com
  Web. http://www.peopleimages.com

  Please consider the environment
  before printing this mail.

  ————————————————————

  2. mail

  Sayın Yetkili;

  Tarafınıza yapılan bildirim sonrası Fatura ibrazı yapılmadığı ve uzlaşma sağlanmadığı için, dosyanız yasal işlem başlatılabilmesi için bugün mesai saatleri içerisinde yurtdışı merkez ofisimize raporlanacaktır. Konunun ciddiyeti ile ilgili avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

  Bilginize.

  ————————————————————–

  YANIT OLARAK;

  Görselinizi kaldırdım.

  —————————————————————

  Merhaba;

  Görsel kaldırımı değil fatura ibrazı yapmanızı rica ediyoruz. Burada kayıp/kaçak tespiti yapılıyor. Faturasız kullanımlar kaçak kullanıma giriyor. Faturanız yok ise uzlaşma da sizin için uygun değil ise dosyanız olumsuz kapatılarak yasal işlem başlatılması için merkez ofisimize raporlanacaktır.

  Bilginize.

  —————————————————————

  YANIT OLARAK;

  Uzlaşma şartlarını paylaşır mısınız?

  —————————————————————

  Merhaba;

  Görselin geçmiş dönem ve kullanımıda dahil uzlaşma bedeli 250$ dır. Uzlaşma sağlandığı taktirde tarafınıza fatura ve hak ve alacağımızın kalmadığına dair ibraname gönderilecektir. Dosyanız olumlu bir şekilde kapatılacaktır.

  Bilginize.

  —————————————————————-

  YANIT OLARAK;

  Merhaba,

  Linkte belirttiğiniz görselin lisansının size ait olduğunu gösteren belgeyi paylaşabilir misiniz?

  http://peopleimages.com/image/ID-8139-massaging-away-the-worries

  —————————————————————-

  Merhaba

  Görsellerimizin Lisanslı olduğuna dair sözleşmelerimizin bulunduğu sayfa linki aşağıdaki gibidir.
  Her lisans türü satırının sonunda sözleşmenin tamamını bulabileceğiniz ”see full description” linki yer almaktadır.

  https://peopleimages.com/support/licenseAgreement

  Ek olarak araştırmalarınızı detaylandırabilmeniz açısından mankenlerimizin profil linklerini de aşağıda paylaşmaktayım.

  http://peopleimages.com/profile/view/98

  ”Model released” linkini tıklayınca manken sözleşmelerimiz de mevcuttur.

  Son olarak telif sahibi ve aynı zamanda kurucumuz olan ”Yuri Arcurs” un vermiş olduğu yetki belgesi de ekte yer almaktadır.

  Bilginize.

  Linkleri görüp yetki belgelerini inceleyebilesiniz diye dosya.tc ye yükledim.

  http://www.dosya.tc/server6/v56803/enya_assist.pdf.html
  http://www.dosya.tc/server6/yhx20f/SKM_C284e16010613250.pdf.html

  ——————————————————————

  Şimdi gelelim biz görsel kullananların durumunu açıklamaya. İşin aslı bu ENYA firması Yuri dedikleri fotoğrafçının gerçek yetkilisidir. Fakat ENYA bize gerçekten ihtarname çekmek yerine bizi kendi elimizle lisansımız olmadığı için 250 usd ya da bu tutarlardaki diğer rakamlarla görseli satın almaya mecbur kılmaya çalışmaktadır. Zira dava açsalar siz görseli kaldırmış olduğunuz için sonuç alamayacaklardır.

  Konuyla alakalı telif hakları yasasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  http://www.dosya.tc/server6/o8xktl/Fikir_Sanat_Eserleri_Kanunu.doc.html

  Yasa der ki;

  Ek Madde 4 – (Ek: 21/2/2001 – 4630/37 md.)

  Eser ve eser sahibi ile eser üzerindeki haklardan herhangi birinin sahibi veya eserin kullanımına ilişkin süreler ve şartlar ile ilgili olarak eser nüshaları üzerinde bulunan veya eserin topluma sunulması sırasında görülen bilgiler ve bu bilgileri temsil eden sayılar veya kodlar yetkisiz olarak değiştirilen veya ortadan kaldırılan eserlerin asılları veya kopyaları dağıtılamaz, dağıtılmak üzere ithal edilemez, yayınlanamaz veya topluma iletilemez.

  Yukarıdaki fıkra hükümleri fonogramlar ve fonogramlarda tespit edilmiş icralar bakımından da uygulanır.
  (Değişik üçüncü fıkra: 3/3/2004-5101/25 md.) Dijital iletim de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla servis ve bilgi içerik sağlayıcılar tarafından eser sahipleri ile bağlantılı hak sahiplerinin bu Kanunda tanınmış haklarının ihlâli halinde, hak sahiplerinin başvuruları üzerine ihlâle konu eserler içerikten çıkarılır. Bunun için hakları haleldar olan gerçek veya tüzel kişi öncelikle bilgi içerik sağlayıcısına başvurarak üç gün içinde ihlâlin durdurulmasını ister. İhlâlin devamı halinde bu defa, Cumhuriyet savcısına yapılan başvuru üzerine, üç gün içinde servis sağlayıcıdan ihlâle devam eden bilgi içerik sağlayıcısına verilen hizmetin durdurulması istenir. İhlâlin durdurulması halinde bilgi içerik sağlayıcısına yeniden servis sağlanır. Servis sağlayıcılar, bilgi içerik sağlayıcılarının isimlerini gösterir listeyi her ayın ilk iş günü Bakanlığa bildirir. Servis sağlayıcılar ile bilgi içerik sağlayıcıları, Bakanlıkça istendiği takdirde her türlü bilgi ve belgeyi vermekle yükümlüdür. Bu maddede belirtilen hususların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.

  Kısaca işin özü;

  Bu şirket ”Yuri Arcurs” un Türkiye’deki yetkili firmasıdır. Fakat mail ile ihtarname çekilmemektedir. Yani iş henüz ihtarname sürecine gelmemiştir. Sizi bu süreçte geç kalma bedeli olan fahiş tutardan görseli satın almanız konusunda baskı altına almaya çalışmaktadırlar ki siz görseli bu yolla satın alırsanız beni dolandırdılar diyemiyorsunuz ve hak talep edemiyorsunuz. Biz ürünü XXX fiyata sattık ahanda faturası diyebilirler.

  Görseli satın almazsanız, Yasaya göre hak sahibi BTK’ya başvurarak 3 gün içinde yapılan ihlalin durdurulmasını talep eder. Siz bu süreçte yine de görseli kaldırmazsanız Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirler. Bu durumda da servis sağlayıcısına ulaşılır ve ihlal edilen içeriğin kaldırılması istenir.

  Kısaca size ulaşmış resmi bir bilgi/belge/ihtar yok. Sizi kandırarak suç işliyorsunuz ve uzlaşmak için şu kadar öderseniz bu dosyayı kapatırız moduna giriyorlar. Oysa size attıkları mail ile para koparmanın yollarını arıyorlar. Olayın aslı astarı budur.

  1. Velhasil kelam. Dolandiricilik girisimi. Firsattan istifade ne kaptirirsak kardir zihniyeti var ortada. Ben bes kurus kaptirmadim sizede tavaiye etmem.

 18. Sayın Yetkili,

  Web sitenizde tarafımıza ait olan lisanslı görsel kullandığınız tespit edilmiştir.
  Tarafınıza söz konusu görselle ilgili bir satış görünmemektedir.
  Kullanmış olduğunuz görseli yasal zeminde kullandığınıza dair faturasını rica etmekteyiz.
  Fatura ibraz edilemiyor ise sonradan lisanslama (Late) üzerinden uzlaşmak isteriz.
  Gerekli bilgileri ekte görebilirsiniz.
  Görselimizin satış linki, lisans bilgileri, model bilgileri ve fotoğrafçı bilgilerine ait detaylar linktedir.

  https://peopleimages.com/image/ID-45676-educational-success-closeup-of-handshake


  People Images Türkiye

  Saygılarımla

  Ceren TARHAN

  Çalışma Saatleri

  Pzt.- Cuma 09:00 – 18:00
  Bostancı/İST

  Tel.(+90) 216 740 00 10 Dahili:103
  Fax.(+90) 216 372 01 11
  Mail. enya@peopleimages.com
  Web. http://www.peopleimages.com

  Please consider the environment
  before printing this mail.

  Hulasa yi kelam pazarlik yaptım 50 dolara indiler sonra biz nasıl böyle bi hata yaptik diye biraz araştirdim, Fotografi lisansli olarak gettyimages.com sitesinden 3-4 sene once Royality Free lisans anlasmasi altinda satin almisiz.
  Arayıp Kadİnin adi ceren söyledim bana direkt beyefendi odemek zorundasiniz dedi. telefonu suratima kapatti bende tekrar arayip verdim ayari.

 19. Sayın Yetkili,

  Web sitenizde tarafımıza ait olan lisanslı görsel kullandığınız tespit edilmiştir.
  Tarafınıza söz konusu görselle ilgili bir satış görünmemektedir.
  Kullanmış olduğunuz görseli yasal zeminde kullandığınıza dair faturasını rica etmekteyiz.
  Fatura ibraz edilemiyor ise sonradan lisanslama (Late) üzerinden uzlaşmak isteriz.
  Gerekli bilgileri ekte görebilirsiniz.
  Görselimizin satış linki, lisans bilgileri, model bilgileri ve fotoğrafçı bilgilerine ait detaylar linktedir.

  https://peopleimages.com/image/ID-43272-male-leader-discussing-ideas-with-business-team

  People Images Türkiye

  Saygılarımla

  Ceren TARHAN

  Çalışma Saatleri

  Pzt.- Cuma 09:00 – 18:00
  Bostancı/İST

  Tel.(+90) 216 740 00 10 Dahili:103
  Fax.(+90) 216 372 01 11
  Mail. enya@peopleimages.com
  Web. http://www.peopleimages.com

  Please consider the environment
  before printing this mail.

  _______________
  şirket ismi farklı numara aynı.

 20. People Images üzerinden sizinle iletişime geçen Enya Ltd. Şti. bir stok fotoğraf dolandırıcısı değildir. Aslında işini kanun açıklıklarıya ve avukat mahkeme korkutmalarıyla götüren kolay para kazanmayı hedef belirlemiş bir telefonla para kazanma firmasıdır. Bu firmaya dolandırıcı diyemiyorum çünkü dolandırıcılıklarını kanıtlayacak bir kayıt tutmuyorlar. Kendilerine göre size faturalı hizmet veya ürün satmış oluyor ve siz ne kadar yasal olmayan yollarla, korkutularak bu ürün veya hizmeti almaya zorlanmış olsanız da bunu kanıtlayamıyorsunuz. (Dikkat edin siz aradığınızda da ses kaydı tutulmuyor.)

  Hiç kimse size mail yolu ile ihtarname çektin bize 250$ yollayın diyemez. İhtarname resmi bir evraktır ve siz ihtarı aldıktan sonra bu süreç başlar. Bu süreç de; “ne yaparsanız yapın bu parayı ödeyeceksiniz” şeklinde değil, izinsiz kullanılan görselin ihtar alındığı andan itibaren 3 iş günü içinde yayından kaldrılması gerektiği şeklindedir. 3. gün içinde kaldırmazsanız o zaman olay savcılığa intikal ediliyor ve savcılık emri üzerine host üzerinden yayınınızın tamamen durdurulması sağlanıyor. Eğer bu görsel sizin için vazgeçilmez bir ikon haline geldiyse veya web sitenizin bir parçasını oluşturuyor ve yine vazgeçilmezse, veya matbu evrak veya basılı materyallerde kullanmışsanız o zaman late lisansını almanız gerekebilecektir.

  Enya Ltd. Şti. bir stok fotoğraf dolandırıcılığı firması değildir dedim çünkü başka alanlarda da faaliyet gösteriyor.
  1-2 yıl önce bu firmadan çok üstten ve sert konuşan bir kadın beni arayarak doğrudan Merhaba Murat Bey, Enya Assist ve Chech-up hizmetinizin devam etmesini istiyorsanız yıllık ücret 2 yıl toplamında 500 TL’dir, devam etmeyecekseniz sadece geçen yılın ücreti olan 300 TL’yi ödemeniz gerekiyor dedi. Ben de hatırlayamadığım için banka üzerinden mi almışım bu hizmeti hatırlamıyorum dedim. Bunun üzerine tüm adres bilgilerimi söyledi, şaşırdım ve bu adres için geçen yıl müşteri hizmetlerimiz tarafından size verilmiş diyerek cevap verdi. Ben de “madem geçen yıl böyle bir hizmet aldım parasını o zaman alsaydınız, eğer bana böyle bir hizmet satılmışsa eğer ses kaydımı dinletin” dedim ve şimdi konumuz o değil falan gibisinden cevap verdi biraz daha sinirli konuştu ve üzerine biraz daha gidince yüzüme telefonu kapattı. Ve yukarıda yazdığım ücretlendirmeye dikkat ettiyseniz devam edersem daha çok ücret ödüyorum. Çünkü fiyat çok geldi devam etmeyeyim dersem 300 TL ile kendimi kurtulmuş sayacağım ve onlar da zaten vermedikleri bu hizmet yüzünden 1 yıl gereksiz yere hukuki bir bağlayıcılık yaşamayacaklar.

  Stok foto mağdurluğu için ise http://www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Hakki-Ihlali-Halinde-Ne-Yapilabilir linkinden bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada da içeriğin 3 gün içinde kaldırılması gerektiğini yazıyor. Ayrıca yine de içiniz rahat etmiyorsa Telif Hakları Genel müdürlüğünün iletişim sayfasından telefon edip ilgili birimden aynı bilgiyi alabilirsiniz. Ben teyit etmek adına aradım ve karşıma çıkan hanımefendi bu şekilde çok telefon aldıklarını ve bunun çok yüksek ihtimalle kanuna uydurulmuş bir dolandırıcılık sistemi olabileceğini ve, asıl mağdurların hukuki girişimler yapması gerektiğini söyledi.

  Bugün artık her yerimiz telif ve her yerden insanlar birbirini yolma peşinde. Bunlara pabuç bırakırsanız yarın yeni bir dolandırıcı ırkı gelişecek ve yolda kulaklığı kulağınızdan çekip dinlediğiniz müziğin faturasını gösterin yoksa bana para ödeyin diyecek.

  YouTube’da milyarlarca video var içinde 4-5 saniyelik ve telif hakkı ile korunan bir müzik yakalasa anında yayını durduruyor veya bu eserin çalındığı bölüm için ücretin eser sahibi tarafından kazanılacağını söylüyor. Halbuki eser sahibi birkaç bin kişinin izleyip 3-5 dolar kazandıracağı videoyu yayınlayan kişiyi dava etse ne güzel olur değil mi? Nasıl olsa tüm YouTuberlar yasal yayıncı oldukları için İsimleri ve hesap bilgileri zaten YouTube’da mevcut ve eser sahibi mail yoluyla ihtarname gönderse 800-900$ kazansa daha iyi olmaz mı?
  Ama maalesef onlar Türkiye’de telif kovalayıcıları kadar zeki değil.

  Dikkat edin bu adamlar harami, ben polisim diye emeklileri ve polisten korkan kanuna saygı duyan insanları dolandıran dolandırıcıların, avukat, mahkeme ve hapis ile kandıran modelleri. Dediğim gibi bunlar fatura kestikleri için yasal ve yasal olduğu için bunlar dolandırıcı değil 🙂

  Ama Yuri Arcurs isimli sanatçı hırsız ve vergi kaçakçısıdır. Ülkemde adam tutuyor, görsel satıyor, late lisansı ile 250$’a hizmet veriyor, bu geliri bir şekilde Enya ile paylaşıyor ama hizmet sektöründe olmasına rağmen ülkeme +18 KDV vermiyor. Bunu nasıl yapacağız?

  İnşallah burada okuduğunuz bilgiler sizin için faydalı ve bu önemli bilgilendirmeyi sizlerle paylaşan Sezgin kardeşim için destekleyici bir içerik olmuştur.

 21. Bir yakınım aynı yerden böyle bir bilgilendirme gönderilmiş ve önceki gün de “Fatura ibrazı yapılmadığı ve uzlaşma sağlanmadığı için dosyanız yasal işlem başlatılmak üzere Merkez Ofisimize yönlendirilmiştir” şeklinde yeni bir email gönderilmiş. Benzer bir durumla karşı karşıya kalan veya bir dava durumu ile karşı karşıya kalan oldu mu?

  1. Merhaba halil bey;
   Uzun zaman geçti üzerinden ancak hala bir karşı ataklarını görmedim. Kendi şahsım adına ben mahkemeye verilmeyi göze aldım ancak henüz bir gelişme yok. Korkulacak birşey olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca birkaç dolarlık bir resim için (yurt dışından satın aldığım) Nekadar ileri gidebileceklerini merak ediyorum.

   1. Gönderdikleri madde
    TÜRK TİCARET KANUNUN HAKSIZ REKABET İLİŞKİN HÜKÜMLERİNİ DÜZENLEYEN 55. MADDESİNİN C BENDİNİN “Başkasının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma; özellikle 3. Fıkrasında yazılı
    “Kendisinin uygun bir katkısı olmaksızın başkasına ait pazarlanmaya hazır çalışma ürünlerini teknik çoğaltma yöntemleriyle devralıp onlardan yararlanmak” hükmünün kasten ihlalidir.

    TÜRK TİCARET KANUNUN 62.Maddesinin A bendinde ise işlemiş olduğunuz haksız fiillin, suç olduğu, “2 YILA KADAR HAPİS VE ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILACAĞINIZ” HÜKMÜ DÜZENLENMİŞTİR.

    Şeklinde ama bu olayın haksız rekabetle uzaktan yakından alakası yok. Eğer bir dava söz konusu olacaksa bunun telif hakkı kanunu ile ilgili olmasını gerektiğini düşünüyorum O sebeple biraz kafam karıştı.

 22. Bana da şimdi böyle bir mail geldi.
  Bende bu adresin linkini verdim.
  Burayı bir okuyun sonra goruselim dedim.
  Size sevgi ve saygılarımı sunacağım dedim.
  Maili gönderdim.
  Devir öyle bir devir olmus ki. Saf olan yaşayamayacak bir döneme girmisiz.
  Allah herkese aklını kullanmayı nasip etsin.

  1. 🙂 Kılıfına uydurup korkutarak para talep ediyorlar. Resmi olarak usulsuzluk yok gibi gözüküyor ama. Ellerine düşene dayatıyorlar bu parayı. Umrumda olmadı. OLMAYACAK DA! AYNI RESİM AYNI SİTEMDE O GÜNDEN BU GÜNE DURUYOR 😉

   Kaldırsanda kaldırmasan da 650$ diye bir dünya yok 🙂 Okadar kolay para kazanılıyorsa bizim ne işimiz var burda. 🙂 Sağlıcakla 😉

 23. banada atmışlar mail , 2yıl evvel yeni gördüm eski mailime 🙂

  People Images Türkiye enya@peopleimages.com
  20.10.2015

  Alıcı: bana
  Sayın Yetkili,

  Fatura ibrazı yapılmadığı ve uzlaşma sağlanmadığı için dosyanız yasal işlem başlatılmak üzere Merkez Ofisimize yönlendirilmiştir.

 24. Merhaba biz de ayni sekilde magdur edilmeye calisildik. Ayni mesajlar karsisinda biz de burda yazanlara benzer cevaplarla konunun telif haklariyla ilgisi olmadigini anlattik. Bir sene sonra web sitwmizin kayitli adresine bir savcilik kagidi geldi, utanmazlar telif haklari degil hakaretten suc duyurusunda bulunmuslar. O kadar rezil insanlat ki belki buradan birsey kopaririz diye hakaret ve tehditten suc duyurusunda bulunmuslar… Evet cok agir laflar etmistik, maille hemde… Savcinin karsisina ciktik, savci bunlarin dolandirici olduklarini dinlemedi bile… Siz siz olun bu hususa dikkat edin. Kufur hakaret etmeyin neckadar hakederlerse de… Yanliz ucuz atlattik cunku bu salaklar suc duyurusunda bulunduklarinda 6 aylik sure gecmisti, otomatik olarak kovuşturmaya yer yoktur karari gelidi… Dikkat edin…

 25. Şimdide coptytrack.com adlı siteden mail aldım, bu yurtdışı merkezli bir şirket, biraz araştırdım, baya ciddi olduğu anlaşılıyor, copytrack.com adlı siteden telif maili şikayeti alan var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.