Skip to main content
Windows Bu Diske Yüklenemez

Windows bu diske yüklenemez. GPT Hatasının Çözümü!

Bu hata format atarken karşılacağımız gibi en çok Windows 8 ve üst sürüm bir yazılıma Windows 7 kurmaya çalışırken karşılaşıyoruz. Hatanın sebebine gelecek olursak 2 parçadan oluşan diskimizin sadece 1 kısmını formatlamaya çalışmamızdır. Örneğin Windows 8 kurulu bilgisayarımızı Windows 7 ile formatlamaya çalışıyoruz ama sadece C ye format atmak istiyoruz. Yerel disk D nin kalmasını istiyoruz… Windows 8 bu diski farklı bir biçimde biçimlendirdiği için “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde” şeklinde hata ile karşılaşıyoruz.

Hatanın Çözümü

Üzülerek söylemek istiyorum ki yerel disk D nizin saklamak istiyorasanız bilgisayar açıkken başka bir taşınabilir depolama birimine aktarmanızdır. Bu format işlemi sırasında tüm disk birimleri silinecektir!

  1. Format ekranında Tüm disk birimlerini silin. Hepsini tek parça haline getirip daha sonra bölümünüzü oluşturun ve devam edin.

Eğer yukardaki işlem çözüm olmadı ise,

Diskleri biçimlendirdiğiniz pencerede Shift ve F10 tuşlarına basın.

  • diskpart yaz enterla,
  • list disk yaz enterla (Harddiskin başında 0 veya 1 şeklinde numaralar belirir. Bu numaraya bakarak biçimlendireceğimiz diski seçeceğiz.),
  • select disk 0 enter (Benim disk numaram 0 olduğunu varsayalım.
  • clean veya clean all yaz enterla,
  • exit yaz enterla,

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra tüm disk birimleri silinmiş olacaktır. Yeni birimlerinizi oluşturup formatı tamamlayabilirsiniz.

sezgin

1993 doğma büyüme Rizeli! Yeşil ve doğa düşkünü olup sıkı bir hayvan sever. Bilgisayar ile haşır neşir, Web yazılım aşığı, kahve olmazsa olmazı. Karadeniz gibi kimi zaman durgun kimi zaman asabi! Detaylı hakkında sayfam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.