Skip to main content
Wordpress SMTP Ayarları Resimli Anlatım

WordPress SMTP Eklentisi ve Kurulum Ayarları

Günümüzde birçok web hosting firması ve verimerkezi neredeyse php üzerinden mail() fonksiyonunu devre dışı bırakmış durumda.

mail fonsiyonu neden çalışmıyor?

Cevabı basit aslında. Sunucu ve web sitesi üzerinden aşırı mail çıkışı olduğunda mail hizmeti veren firmalar tarafından (gmail, hotmail, yandex vs.) mail gönderen ip adresini shandbox denen spam filtresine atarak burdan gelen mailleri spam olarak görmekte. Birde bunun sunucuya bindirdiği yük ve küfleti düşünürsek, özellikle paylaşımlı hostinglerde bir kişinin işgüzarlığı, ip adresinin spam listesine düşmesine ve bütün diğer hostingleri etkileyebiliyor. İşte bu yüzden günümüzde birçok firma artık mail() fonksiyonunu kapatıyor. İş böyle olunca yöneleceğimiz çözümün adı ise SMTP oluyor 🙂

WordPress SMTP Kurulumu ve Ayarları

WordPress için kullanacağımız Eklentimizin adı WP Mail SMTP eklentinin yapımcısı Callum Macdonald isminde bir arkadaş. Eklentiyi Buraya tıklayarak wordpress den en güncel sürümü indirip yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi upload edip aktif ettikten sonra Ayarlar > Email başlığına tıklayın ve ayarları görüldüğü gibi yapabilirsiniz.

Wordpress SMTP Mail Ayarları

Birkaç küçük not

Yukarda görülen resimde gerektiği yerlere gereken açıklamaları ekledim. Password alanı sizin username kısmına girdiğiniz mail adresinizin şifresidir. Ben mail server olarak yandex kullandığım için yandex portunu ve ssl güvenli bağlantıyı aktif ettim. Siz servis sağlayıcısının size vermiş olduğu port ve SSL aktif inaktif durumunu bakarak girin. Kurulum sonrası altta bulunan test mail kutusuna mail adresinizi yazarak test maili atarak test edebilirsiniz. Bu işlem sonrasında sitenizdeki tüm mail fonksiyonları smpt üzerinden gidecek, contact formlar vs dahil.

Hepsi bukadar, iyi çalışmalar 😉

sezgin

1993 doğma büyüme Rizeli! Yeşil ve doğa düşkünü olup sıkı bir hayvan sever. Bilgisayar ile haşır neşir, Web yazılım aşığı, kahve olmazsa olmazı. Karadeniz gibi kimi zaman durgun kimi zaman asabi! Detaylı hakkında sayfam.

2 thoughts to “WordPress SMTP Eklentisi ve Kurulum Ayarları”

  1. Merhaba sevgili hocam güzel yazılar her zaman yararlı ve bilgileriniz için teşekkürler sizleri yakından takip ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.